Kiállítások
Kedves Látogatóink!
Oldalunk a jelenleg már működő és látogatható Biró-Giczey Ház jogelődjének weboldala, ami a korábbi eseményekről, kiállításokról tudósított.
Elkészült a Főegyházmegye idegenforgalmi internetes oldala a www.vetk.hu, ahol a 2026-ig felújítás alatt álló várnegyed látogathatóságával kapcsolatos minden hasznos információt egy helyen találhatnak meg az érdeklődők.
Köszönjük érdeklődésüket!
Állandó kiállításaink:
A ház második emeletén készült a tetőtéri galéria, ahol betekintést nyerhetnek a Főegyházmegye hétköznapjaiba és megismerkedhetnek a liturgikus tárgyak mindennapi használatával. Multimédiás eszközökkel megidéződik a liturgikus naptár, megtekinthetik az egyházi szertartás eszközeit, a Veszprémi Főszékesegyház kottatárát és meg is hallgathatják az abban szereplő 18-19. századi zenei műveket. Egy interaktív multimédia által virtuális utazást tehetnek a Főegyházmegyében és Veszprémben, mindeközben archív és jelenlegi fényképeken felfedezhetik azok múltját és jelenét.
A Szaléziánum emeletén négy enteriőr jellegű, freskódíszes barokk terem várja a látogatókat. Itt átélhetik a barokk világ hangulatát a korabeli műtárgyak megtekintésével. Megismerhetik a ház egykori híres lakóit, többek között Padányi Bíró Márton veszprémi püspököt, aki a 18. században az egyházmegyében folyó művészi tevékenység kiemelkedő mecénása volt. Gyönyörködhetnek azokban a 18. század végi tájképi témájú freskókban, amelyeket rendkívül igényes minőségben, a barokk kor szokásától eltérően egységesen, minden emeleti szobában megtalálunk. A „Képtálaló asztal” segítségével végigkövethetik a restaurátorok szorgalmas munkáját és a barokk termek varázslatos átalakulását. A másik két teremben megismerkedhetnek az Érseki Levéltár és Könyvtár rejtett kincseivel: ősnyomtatványok, emlékkönyvek és –albumok, kéziratok, térképek és oklevelek csodálhatók meg.
A bejárat jobb oldalán kap helyet a Halimbai Füvesszoba, amely bemutatja Dr. Szalai Miklós, a halimbai „füves” pap történetét, akit országszerte ismert gyógynövényszakértő papként a rendszerváltás előtt kuruzslónak nyilvánítottak, ám később róla nevezték el a Halimbárium gyógynövénykeveréket. A kiállítás keretében szárított gyógynövénytablók és egy üveggel fedett tároló asztal segítségével megismerhetik a Halimba és környékéről származó gyógy- és fűszernövényeket, a „füves” pap receptjeit, illetve gyógynövényekkel és gyógyteákkal kapcsolatos érdekességeket.
Melyikünk nem vágyott már rá, hogy láthatatlan szemlélője legyen valami új megszületésének. Bekukucskálni egy ablakon, nézni az egyenletes kézmozdulatokat, amint újra és újra végigsiklik a gyalu a faanyagon, mindig találva valami simítanivalót ott, ahol a mi szemünk már tökéletes formát lát. Mélyet szippantani a műhely illatából, ebből az édeskés, gyaluforgácsból felszabaduló gyantával, enyvvel, növények párájával keveredő illatból. Tanúja lenni annak, ahogy a fából lélekhez szóló hangszer lesz. Melyikünk ne vágyna rá…
A Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központban található műhelyben most minderre lehetőség adódik.
A hangszerek közül a hegedű mindig kiemelt figyelmet kapott. Születését körüllengte valami titokzatosság. Miben rejlik ez a titok? A faanyagban? A lakkban? A mester kezében?
Sümegi Elemér műhelye 2011 óta látogatható a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központ udvarán található kis épületben. Az Érseki Palotával szemben elhelyezkedő, egykori Bíró – Giczey ház, vagy ahogy a veszprémiek díszes freskói után nevezték „madaras ház” barokk környezete szinte kínálta magát egy hegedűkészítő műhely kialakítására. A látogató itt tanúja lehet egy-egy munkafolyamatnak: új hegedű, vagy cselló formálódásának, vagy öreg hangszerek restaurálásának.
Hajdan volt kézműves mestereknek állít emléket a műhely tárlójában bemutatásra kerülő 19. századi és 20. század eleji asztalosszerszám gyűjtemény.
A műhely galériaként is működik, melyben a mester rajzai mellett művészbarátainak kiállítása tekinthető meg.
Elérhetőségek:
Telefonszám: +36 88/580-528, +36 20 431-8636
honlap: www.szalezianum.hu, www.sumegiviolin.com
E-mail: info@szalezianum.hu, info@sumegiviolin.com
Cím: Veszprém, Vár utca 31.
A belső udvaron található a Halimbárium Gyógynövénykert, ahol felfedezhetik a Halimbai Füvesszobában látott gyógy- és fűszernövényeket. Minden növény mellé készül leírás, így megismerhetik az egyes fajok eredetét, elterjedését, gyógyhatásait és felhasználási területeit.
“Az ecset éneke – Le chant des pinceaux”
Portrék, akvarellek, rézkarcok Istiván János festőművésztől november 9-ig látogatható.
Istiván János Veszprémben élő képzőművész tizedik önálló kiállítása nyílt meg a Szaléziánum időszaki kiállító terében. A tárlat bemutatja azt a széles műfaji repertoárt, amiben az elmúlt évtizedekben alkotott és napjainkban is dolgozik a művész. A képeket Herth Viktória művészettörténész ajánlotta a közönség figyelmébe, aki úgy fogalmazott: Istiván János festés nélkül nem is tudna létezni.